Kupiłem niedawno NAS’a Synology DS1821+ (opis tutaj) i dorzuciłem mu trochę ramu – teraz ma w sumie 32GB zamiast fabrycznych 4GB. Od początku planowałem przetestować jego możliwości wirtualizacyjne, i teraz jest na to odpowiedni moment. Na początku szybciutko zainstalowałem PiHole przy pomocy wbudowanego Menedżera Kontenerów i zadziałało perfekcyjnie. Instalacja banalna, wystarczy przeklikać się przez okienka i gotowe!
Mając dostęp do sprzętu włączonego 24/7, który nie będzie tak prądożerny jak mój PC i praktycznie bezgłośny postanowiłem przywrócić moją starą sieć VPN do życia i pokusić się o Splunka, do przeglądania i alertowania na logach ze wszystkich urządzeń i maszyn wirtualnych.
Instalacja Ubuntu
Z pozoru prosta rzecz, trzeba tylko zainstalować Managera VM z Centrum pakietów Synology.
Skonfigurować i utworzyć obiekt hosta.
Następnie zacząć instalację wirtualki pod Splunka. Krok po kroku poniżej.
Na początku trzeba wybrać rodzinę systemu operacyjnego.
Pulę pamięci, na której będzie hostowana maszyna. Domyślnie jest to pula podpięta do utworzonego Hosta.
Teraz możemy zacząć konfigurować parametry swojej maszyny wirtualnej. Po kolei Nazwa, Ilość rdzeni, RAM. I tutaj napotykamy pierwszą przeszkodę. W moim przypadku kiedy Karta wideo była ustawiona na domyślną vmvga to system nie chciał się zainicjować (wątek askubuntu). Możecie od razu ustawić vga lub zostawić jak jest, pamiętajcie tylko o tym i jeżeli po inicjalizacji jądra nie zmieni się ekran na maszynie to trzeba ją zamknąć i edytować to ustawienie.
Następnie priorytet – wedle uznania i opis tak samo.
Wpisujemy ile przestrzeni dyskowej chcemy przeznaczyć na nasz system.
Sieć…
I nareszcie możemy wgrać ISO systemu do uruchomienia. Opcje są dwie – wgrać z poziomu komputera, lub z wcześniej przygotowanego obrazu systemu w Managerze maszyn wirtualnych (Przygotowanie ISO)
Konfigurujemy użytkownika (z lokalnej puli serwera Synology [lub inny po zmianie dropdownu]), który będzie miał dostęp do ustawień maszyny wirtualnej.
Prawie koniec, teraz tylko zostało nam zdecydować czy maszyna ma uruchomić się sama zaraz po zakończeniu kreatora czy zrobimy to ręcznie.
Po zakończeniu konfiguracji nasza VM’ka powinna pokazać się na liście maszyn.
Żeby dostać się do systemu możemy wcisnąć Połącz co pozwoli nam na bezpośredni dostęp do systemu.
I to by było na tyle. Teraz można kontynuować instalację w konfiguratorze Ubuntu. Pamiętajcie tylko o tym jednym ustawieniu Karty graficznej. Jeśli nie zobaczycie ekranu wyboru języka tylko część logów z rozruchu systemu to to powinna być pierwsza rzecz do sprawdzenia.
Przygotowanie ISO
Co do przygotowania obrazów systemu przed instalacją maszyn. Możemy w tym miejscu dodać dowolne ISO, od razu je wgrać na serwer co znacząco przyspieszy kolejne instalacje maszyn wirualnych.
1 komentarz do “Instalacja Ubuntu na Synology NAS ”